Chceli by ste byť finančne zabezpečení?
Mnohí mladí ľudia medzi 20. až 30. rokom života robia finančné chyby kvôli nedostatku vedomostí, ktorých výsledkom sú vysoké dlhy a finančná zraniteľnosť.
Je dôležité, aby ste si svoje financie dali do poriadku teraz.
Pozrite sa preto na 10 bežných chýb týkajúce sa narábania s peniazmi, ktoré si mnohí ľudia želajú, aby o nich vedeli keď boli mladší.
1. Míňanie, aby ste sa potešili
Mnohí mladí ľudia, ktorí míňajú veľa peňazí tak robia preto, lebo im to dočasne pomáha sa cítiť lepšie. Avšak miešanie peňazí s pocitmi môže byť nebezpečné.
Keď máte zlý deň, radšej vtedy nechoďte nakupovať. Ono totiž dočasné zlepšenie nálady ako výsledok emotívneho nakupovania čoskoro vyprchá.
Ak namiesto toho si odložíte a ušetríte peniaze, tak z dlhodobého hľadiska vám to prinesie viac šťastia a pocitu naplnenia.
2. Nemať železnú rezervu
Keď ste vo svojich 20-tych rokoch, tak mať v banke dosť peňazí na zaplatenie nájmu, kúpu jedla a zopár drinkov, môže znieť viac ako ambiciózne.
Avšak plánovanie a počítanie s nejakou akútnou situáciou vám naozaj dokáže v živote výrazne pomôcť. No a ak sa žiadna tieseň v budúcnosti nevyskytne, budete mať aspoň úspory na kúpu auta, prípadne na depozit pre hypotéku bytu.
Snažte sa ušetriť železnú rezervu vo výške potrebných výdavkov na aspoň 6 mesiacov. Takáto záchranná sieť by vám mala postačovať.
3. Rozhodnutie neinvestovať
Investovanie sa môže zdať nudné a ťažké, no vašim financiám dokáže skutočne pomôcť. Ak sa rozhodnete pre investovanie, vyhľadajte radu skúsených finančných poradcov.
Zlá investícia sú vyhodené peniaze. Keď však už raz máte aspoň nejaké tipy a skúsenosti za sebou, ďalšie investovanie bude oveľa ľahšie.
Možno sa vám podarí urobiť investíciu, ktorá neskôr doslova zmení váš finančný život.
4. Byť šporovlivý a zlyhať
Mladí ľudia s dlhmi si často predsavzajú, že sa chcú na 100% zbaviť dlhov a ušetriť si. To samo o sebe nie je zlý cieľ, no niekedy im neostanú žiadne peniaze na nič iné.
Takýto život sa však zanedlho môže zmeniť na veľmi fádny a výsledkom je nárazové míňanie veľkého množstva peňazí.
Toto nie je spôsob, ako žiť. Namiesto toho si odložte každý týždeň bokom pre seba nejaké peniaze a tie si potom užite. Nech je to ale malá suma, ktorú však môžete minúť na čokoľvek.
Takýmto spôsobom máte oveľa vyššiu šancu na splatenie dlhov, keďže sa budete vyvarovať nárazovému míňaniu svojich peňazí.
5. Odsťahovanie sa od rodičov priskoro
Po celom doterajšom živote bývania u rodičov, mnohí mladí ľudia sa nemôžu dočkať, kedy sa už konečne odsťahujú preč.
Pre väčšinu ľudí to môže fungovať, no je dobre zvážiť si zotrvanie v rodičovskom dome o niečo dlhšie. Ide totiž o skvelú príležitosť ako ušetriť veľmi veľa peňazí.
Spýtajte sa sami seba – potrebujem odísť okamžite, alebo to môžem posunúť o 3, 6 mesiacov či dokonca o rok? Koľko peňazí chcem mať ušetrené kým sa odsťahujem?
6. Nestanovenie si dlhodobých finančných cieľov
Mnoho mladých ľudí má len krátkodobé finančné ciele, ako napríklad zaplatenie nájmu či účtov za elektriku alebo telefón.
Ak si dokážete stanoviť krátkodobý cieľ, potom si určite dokážete stanoviť aj cieľ dlhodobý. Určte si, koľko peňazí chcete ušetriť za rok a začnite na tomto cieli hneď pracovať.
Jedného dňa si budete chcieť založiť podnikanie alebo kúpiť byt. Stanovenie si dlhodobého cieľa urobí tieto veci reálnymi.
7. Ignorovanie zamestnaneckých výhod
Ak pracujete vo veľkej zahraničnej firme, zrejme vám firma prispieva extra na dôchodkové sporenie alebo na doplnkové zdravotné pripoistenie.
Veľa mladých ľudí sa na to díva ako na nutné zlo a radšej by dostávala tieto peniaze v hotovosti. Uvedomte si ale, že z dlhodobého hľadiska je to oveľa prínosnejšie pre vás, ako pre firmu.
Preštudujte si podrobne podmienky týchto benefitov a zistite si, či zmenou výšky platieb, prípadne vašim vlastným príspevkom nie je možné získať ďalšie prínosy z uvedených programov.
8. Udržiavanie mínusového zostatku na kreditnej karte
Dlhy na kreditných kartách predstavujú najväčší finančný problém u mladých ľudí, pretože sú na nich úroky neraz aj 15% a viac.
Ak si zvolíte platiť len minimálnu mesačnú splátku, môže vám trvať úplné splatenie kreditky až do 30-ky, kedy vám pribudnú mnohé ďalšie výdavky.
Áno, je zložité šetriť, keď máte dlhy a ešte viac, ak sú s nimi spojené vysoké úroky, keďže šporiace účty ponúkajú oveľa menší úrok, než zaplatíte na kreditnej karte.
Preto sa snažte dlhov na kreditných kartách zbaviť čím skôr.
9. Preferovanie hotovosti teraz pred budúcim rastom
Mnoho mladých ľudí uprednostní zamestnanie s vyšším platom, pred takým, ktoré teraz síce ponúka menšiu mzdu, no má lepšie vyhliadky do budúcna.
Je dôležité uprednostniť rast pred momentálnou hotovosťou. Príležitosti na naučenie sa nových vecí a povýšenie sú na nezaplatenie.
Je veľká šanca, že skončíte s oveľa lepším platom už po relatívne krátkom čase.
10. Míňanie veľa peňazí na nepotrebné doplnky
Kúpiť si nový iPhone alebo radšej investovať do drahých účesov?
Než sa budete zamýšľať nad podobnými otázkami, spýtajte sa sami seba, či si to pri vašom súčasnom príjme naozaj môžete dovoliť.
Je dôležité sa o seba starať, ale ešte dôležitejšie je sadnúť si a prepočítať, či vaše súčasné výdavky nie sú zbytočne vysoké.
Predtým, než si začnete kupovať drahé luxusné produkty, položte si otázku: Naozaj si to teraz môžem dovoliť? Potrebujem to vlastne? Prečo to chcem?
Záver
Ak sa vám to, čo ste práve čítali páčilo, potom nezabudnite tento článok zdieľať so svojimi známymi a priateľmi na Facebooku!
Zdroj: 10 Common Money Mistakes People Wish They Realized In Their 20s
Pridaj komentár