Schopnosť narábania s peniazmi je jedna z vecí, ktorá dokazuje, že ste sa stali zrelou osobnosťou.
Neraz je to ale ťažšie, než sa zdá. Aj keď vám na konci mesiaca zostali nejaké peniaze, ešte to neznamená, že sa správate zodpovedne.
Inými slovami, nebyť nezodpovedný neznamená, že sa z vás zrazu stal zodpovedný človek.
Finančná samovražda nie je niečo, čo sa stáva náhle. Zvyčajne máte dostatok času, aby ste veci stihli zvrátiť.
Bohužiaľ, až príliš často vidíme, ako ľudia majú obrovské finančné problémy alebo ako skončili úplne bez peňazí.
Keď sa niečo také stane, vina sa väčšinou prisudzuje zlej ekonomike, daniam či iným ľuďom. Hoci to niekedy to môže byť aj sčasti pravda, stále to neospravedlňuje nezodpovednosť.
Ak si uvedomujete vašu situáciu, musíte začať pracovať na jej zlepšení, nie hľadať výhovorky.
V dnešnom článku vám prezradíme 10 najčastejších chýb, ktoré môžu viesť k osobnému finančnému kolapsu.
1. Rozhodnete sa mať deti, hoci ste finančne nestabilní
Ak chcete deti vychovávať správne, musíte mať na to vytvorené podmienky ako sú finančná stabilita a dostatok času na ne.
Bez stabilnej finančnej situácie môžete im byť zlým príkladom. Veď napokon, ako sa vraví, jablko nepadá ďaleko od stromu a finančná samovražda sa neraz dedí z pokolenia na pokolenie.
Aby ste sa o svoje deti dokázali postarať po stránke finančnej, zdravotnej, kúpiť im adekvátne ošatenie, vzdelanie, atď., tak to nie je vôbec lacné.
Odhaduje sa, že v priebehu života miniete na dieťa niekoľko desiatok až sto tisícov Eur. Preto, keď plánujete mať deti, vezmite tieto náklady do úvahy.
Ak chcete mať skutočne zdravú rodinu, zohľadnite si priority aj ohľadne zamestnania a financií, aby vaše ambície sa mohli správne rozvinúť.
2. Ste finančne závislí na druhých ľuďoch
Naši priatelia a rodina sú vždy ochotní nám pomôcť, avšak žiť ako objekt charity nie je ten správny prístup k životu.
Každý má určitú hranicu únosnosti a nikto vám vašu nekompetentnosť nebude tolerovať donekonečna. Ak nezačnete so svojím životom robiť niečo produktívne, potom skôr či neskôr sa vaše vzťahy v rodine zhoršia.
Ak si musíte od rodiny na niečo požičať peniaze, urobte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste sa do podobnej situácie nedostali znova.
Zistite si, ako znížite svoje výdavky a porozmýšľajte, čo by ste mohli robiť, aby ste si trocha privyrobili. Inými slovami, musíte si uvedomiť, že ak ste závislí na iných, potom ste vo vážnom probléme.
3. Začnete splácať svoje dlhy novými pôžičkami
Bez ohľadu na to, aká beznádejná je vaša finančná situácia, nikdy nepristúpte k tomu, aby ste staré dlhy splácali novými.
Ide síce na prvý pohľad o jednoduché riešenie (veď aj štáty to takto robia so svojimi verejnými financiami). V skutočnosti vás to ale uvrhne do ešte väčších dlhov a zbaví aj tých posledných voľných finančných prostriedkov, ktoré ešte máte.
Firmy, ktoré takéto riešenia ponúkajú, to robia preto, lebo je to pre ne extrémne lukratívne.
Ak sa chcete naozaj zbaviť dlhov, toto nie je riešenie. To isté vám povie každý jeden finančný poradca. Dlhov sa zbavte pomocou iných spôsobov.
4. Neustále sa spoliehate na bankové pôžičky
Ďalším spôsobom, ako byť finančne nezodpovedný, je neustále spoliehanie sa na bankové úvery.
Neustále počúvame o ľuďoch, ktorí z výplaty ledva vyžijú a preto, aby uspokojili svoje túžby siahajú po úveroch a pôžičkách. V podstate sú takto stále v mínuse.
Problémom tu býva nevyspytateľná budúcnosť. Ak neustále siahate do svojich finančných rezerv, ste extrémne zraniteľní.
Čo ak sa niečo stane, napríklad, že stratíte prácu? Nebudete mať po ruke žiadne náhradné riešenie a odtiaľ je už cesta iba smerom dole.
Aby ste sa tomuto vyhli, žite striedmo. Snažte sa, aby suma vašich príjmov a výdavkov bola vyrovnaná (alebo v pluse) a zvažujte každú jednu príležitosť, ako si zarobiť extra peniaze.
Spýtajte sa vášho zamestnávateľa, či by ste nemohli pribrať ďalšie úlohy a zodpovednosti a samozrejme, byť za to finančne kompenzovaný.
Taktiež je nevyhnutné obnoviť a naplniť vašu finančnú rezervu.
5. Často gemblujete (alebo gemblujete s veľkými sumami peňazí)
Gemblovanie v kasínach, herniach, lotériách alebo stávkových kanceláriách dokáže byť extrémne závislé.
Ak máte nejaké extra peniaze v rozpočte a vy sa rozhodnete privyrobiť si tým spôsobom, že začnete stávkovať, tak sa jedná o hrozné rozhodnutie.
Vyhrať je síce pomerne reálne, problémom však býva strata kontroly. Stále nie je psychológom jasné, či gemblovanie sa má nazývať závislosťou alebo zbrklosťou.
Jedna vec je však istá – ľudia ho zvyknú používať ako spôsob úteku pred úzkosťou alebo depresiou, aby získali istú extra dávku adrenalínu do svojho života. Časom však závislosť preberá nad človekom moc, kde ho už viac netrápia následky svojho konania.
Vždy, keď pomyslíte na hazard, zoberte peniaze, ktoré by ste minuli a investujte ich do svojho prasiatka na sporenie.
Postupne sa vám nazbiera celkom slušná suma, ktorú si potom môžete uložiť do banky na termínovaný účet a nechať ju ďalej rásť.
6. Ste neohľaduplný k vašim pracovným prostriedkom
Tento bod sa týka viac majiteľov firiem. Niekedy je ťažké si stanoviť priority, no budúcnosť vaša aj vašej firmy závisí na kvalite výrobkov a služieb, ktoré poskytujete.
Vždy dbajte na to, aby všetko vo firme správne fungovalo, inak bude nasledovať otočenie situácie, ktorej výsledkom môže byť aj finančná samovražda.
Počítače by mali byť udržiavané v dobrom stave. Tlačiarne nevydržia tlačiť donekonečna a mali by ste vedieť, kedy by mali byť vymenené.
Každý malý detail, ktorý sa môže teraz javiť ako nepodstatný, musí byť plne funkčný, inak to môže poškodiť váš profesionálny imidž.
V tomto svete na obale a prvom dojme veľmi záleží, preto sa vždy snažte pôsobiť v tom najlepšom svetle.
7. Vyberiete si zlé alebo príliš luxusné bývanie
Bývať v dome, ktorý si nemôžete dovoliť alebo žiť v nevhodnej lokalite sú jednými z najčastejších dôvodov finančnej samovraždy.
Ak potrebujete do práce každý deň dlho dochádzať, časom začnete mať problémy s vaším domácim rozpočtom. Našťastie tento problém sa dá dnes už pomerne ľahko riešiť – ako napríklad zdieľaním auta.
Väčší problém nastáva, ak si „odhryznete väčšie sústo“ než ste schopní stráviť“. Inými slovami, ak bývate v drahšom dome než aký si môžete dovoliť.
Ak si nie ste úplne istý, či si niečo môžete dovoliť, potom si to zrejme dovoliť nemôžete. Zvoľte si také bývanie, aké dokážete vyfinancovať za každých okolností.
8. Každý mesiac miniete viac ako zarobíte
Ide o pomerne častý jav u ľudí, ktorí sú čerstvo po škole a pracujú len krátko. Po výplate zvyknú žiť ako králi, no po zvyšok mesiaca ich život pripomína skôr pustovníkov.
Nemusíte mať hneď problém s celkom vyčerpanou kreditkou alebo pôžičkami, no stále máte problém, ktorý sa naplno prejaví až v budúcnosti.
Poznajte svoje limity, spočítajte si výdavky a na konci mesiaca sa kľudne niečím odmeňte. Stráňte sa však žmýkaniu vášho rozpočtu.
Snažte sa vytvoriť si dostatočnú rezervu, ktorá vám zabezpečí omnoho stabilnejšiu budúcnosť.
9. Neplánujete do budúcnosti
Zodpovednosť zahŕňa zdravé ambície, realistické ciele a vždy myslieť o čosi popredu. Žiť v danom momente je tak pre študentov strednej školy, prípadne vysokoškolákov.
Ak sa tohto princípu v dospelosti nezbavíte, realita vás tvrdo zasiahne. Míňanie peňazí a užívanie si limitujte napríklad na čas počas letnej dovolenky. Ak to budete praktizovať počas celého roka, čoskoro skončíte úplne bez peňazí.
Neuspokojte sa s vaším súčasným životom, hocako dobrým, na príliš dlho. Prílišný hedomizmus je toxický pre vašu budúcnosť. Dovoľte si čas relaxovať, no pre dosiahnutie progresu nezabudnite sa potlačiť do ďalších snažení a iniciatív.
Zorganizujte si život, stanovte ciele a vypracujte stratégie, ako ich dosiahnete.
Je dôležité, aby ste každý deň venovali aspoň 2 hodiny svojho času práci na vašich cieľoch. Dokonca ani zlyhania nepredstavujú úplnú stratu času, ak ste sa pri tom niečo hodnotné naučili, čo vám pomôže do budúcnosti.
10. Ste lenivý
Ak skočíte prácu a idete domov, kde už nemáte žiadne ďalšie povinnosti, potom ste leniví.
Možno sa vám táto definícia zdá divná, je to však pravda. Znamená totiž, že máte okolo 5 hodín produktívneho času a vy sa napriek tomu rozhodnete nerobiť nič (prípadne robiť neproduktívne veci ako sledovanie televízie).
Lenivosť neznamená len že niekde nečinne ležíte, ale aj to, keď vám chýbajú ambície. Inými slovami, ak nepracujete na tom, aby ste si zvýšili príjmy, pracujete proti tomu. Ste tak o krok bližšie k vašej finančnej samovražde.
Ak náhodou patríte medzi ľudí, ktorí sú obdarení množstvom voľného času, nepremárnite ho. Naučte sa investovať tento čas do niečoho, čo môže byť v budúcnosti lukratívne.
Dokonca aj venovaniu sa hobby môže byť dobru investíciou, ak existujú ľudia, ktorí ocenia vašu prácu. Neskôr sa z hobby totiž môže stať podnikanie.
Zdroj: lifehack.org
5. Často gembujete
hahaha – a nie nahodou gemblujete? lebo je to od slova gambler…
Ospravedlňujeme sa, chybička sa vlúdila 🙂