„Nepýtajte sa, čo svet potrebuje. Pýtajte sa a hľadajte to, čo vás robí živými. Potom sa vezmite a choďte to robiť, pretože svet potrebuje zanietených ľudí.“
– Howard Thurman
Vášeň je zaujímavá vec. Tak veľa ľudí hovorí, že aké by to bolo úžasné dať výpoveď v práci a nasledovať svoju vášeň na plný úväzok. Ako napríklad rozbehnúť podnikanie, napísať knihu alebo začať blogovať.
To je však všetko – iba reči.
Týmto ľuďom hovorím: „Prestaňte o tom len rozprávať a urobte niečo. Pretavte svoju vášeň do vašej profesie“.
Ako? Takto…
1. Začnite
Bez toho, aby sme zachádzali príliš do psychológie ako prekonať vlastnú myseľ, jediným spôsobom ako zlomiť tento typ myslenia je prestať hovoriť a začať konať.
Urobte niečo. Prečítajte si 10 najlepších kníh na danú tému. Osobne urobte interview s minimálne 5 ľuďmi, ktorí už pôsobia v danom odvetví. Kúpte webovú doménu. Napíšte váš prvý článok.
Jednoducho, vložte vaše peniaze (čas a energiu) tam, o čom ste doteraz len rozprávali.
Nemusíte hneď dávať výpoveď vo vašej práci. Po pravde, výpoveď nesmiete dať až dovtedy, kým váš bočný projekt negeneruje dosť peňazí.
Základom je konať, ak chcete zmenu. Musíte začať robiť niečo iné než doteraz. Musíte sa pohnúť napred. Akcia vás vytrhne zo začarovaného kruhu bdelého snívania o tom, čo by ste chceli robiť.
2. Spočítajte si výdavky
Tu je zopár skvelých otázok, ktoré vám veci lepšie vyjasnia:
Potrebuje to svet? Alebo inými slovami: Čo je problém, ktorý sa pokúšam vyriešiť? Jasné vyjasnenie si zmyslu toho, čo chcete vytvoriť, je kritické, aby ste do toho šli v plnom nasadení. Je to dôležité aj pre ostatných, aby pochopili, čo vlastne robíte.
Som v tom dobrý? Je šanca, že toto nové dobrodružstvo by ste nezvažovali vtedy, ak by ste v súčasnej práci naplno využívali svoje schopnosti, zručnosti a talent. Všetci sme stvorení na to, aby sme tvorili. Každá jedna ľudská bytosť na planéte má v sebe génia. Otázku, ktorú sa musíte sami seba opýtať je: Som prirodzený talent v danej oblasti?
Môžem si to dovoliť? Nejde primárne o otázku peňazí (hoci hotovosť je extrémne dôležitá). Musíte tiež zobrať do úvahy aj investície času, energie, priestoru a ďalších zdrojov, ktoré na vašej ceste budete potrebovať.
Dôsledne si zhodnoťte vaše súčasné záväzky a buďte realistický v tom, koľko času budete musieť venovať svojmu zamýšľanému projektu.
Bude to moja rodina podporovať? Bez ohľadu na to, ako definujete rodinu, budete potrebovať ľudí, ktorí budú pri vás stáť a veriť vo vás. Mentori a priatelia, ktorí sú k vám úprimní a ktorí poznajú vaše silné stránky sú veľmi dôležití počas doby, keď budete vaše sny pretvárať do reality.
Budú hlasmi, ktoré vám pomôžu postaviť sa znova na nohy vo chvíľach keď padnete, povzbudzovať vás keď budete strácať motiváciu a budú s vami oslavovať keď dosiahnete úspech.
Existuje šanca, že to vzdám? Zlyhanie je takmer garantované v skorých fázach každého nového podnikania. Bez ohľadu na to, ako dobre ste financovaní, pripravení a vyškolení, aj tak budete potrebovať horlivé odhodlanie vydržať.
Musíte mať odolnosť, silnú povahu a vášeň v štýle, že „neberiete rukojemníkov“, aby ste nakoniec videli túto vec úspešnú.
3. Nájdite svojich verných nasledovníkov
Niekedy sa tomu hovorí aj identifikovanie vášho cieľového trhu. Kto konkrétne bude mať prínos z vášho projektu? Ako vyzerajú? Kde žijú? Aké sú vaše najväčšie výzvy? Ako váš nápad dokáže zlepšiť ich životy?
Ide o vašich budúcich zákazníkov a vy musíte mať jasný obraz o ich najväčších potrebách, bolestiach a záujmoch. Je pravdepodobné, že oni majú tú istú vášeň ako vy.
Najlepšou vecou, čo môžete urobiť v tejto fáze, je pozhovárať sa s vašimi nasledovníkmi. Využiť môžete napríklad kvízy na sociálnych sieťach, aby ste sa dozvedeli, čo chcú a potrebujú.
4. Vytvorte si zoznam úloh s dátumami ich splnenia
Musíte sledovať svoj progres a vyjasniť si ciele. Je potrebné, aby ste si vytvorili rutinu a vyhradili čas, kedy budete vašu ideu pretvárať do reality.
Na vašej ceste budete potrebovať zodpovednosť, jasnú myseľ a povzbudenie. Požiadať o pomoc v tejto veci nie je znakom slabosti, ale múdrosti a sily.
5. Buďte pripravení prijať a byť vďační aj za zlyhanie
Zlyhajte skoro a zlyhajte často. Zlyhanie je základným stavebným kameňom učenia sa, rastu, dolaďovania a eventuálne úspechu. Predsavzajte si, že budete excelentní v snahe a riadení samého seba.
Nemajte obavu byť sami sebou. Požiadajte o pomoc alebo sa vyberte iným smerom, ak niečo nebude fungovať. Zlyhanie je ponaučenie. Vezmite ho so sebou na palubu, učte sa z neho a vždy sa pokúste o veci znova na základe toho, čo ste sa naučili.
Sebavedomie je faktor číslo 1 pre to, aby ste naplno využili svoj potenciál. Ide doslova o vnútornú dôveru vo vás.
Na konci dňa, keď chcete vytvoriť niečo unikátne a mimoriadne v tomto živote, musíte byť sami sebou. A aby ste boli sami sebou, musíte si veriť. Existuje len jedno vaše ja – a váš hlas je potrebný.
Vaša vášeň môže a musí byť vašou profesiou. To je dôvod, prečo ste tu.
Zdroj: success.com
Pridaj komentár