Momentálne som na krížovej výprave snažiac sa ukončiť nasledujúce nezmyselné myšlienky, ktoré síce znejú logicky, ale nedávajú vôbec žiadny zmysel:
- „Je potrebné vychovávať ľudí o dôležitosti správnej životosprávy“ (ako keby ani sami nevedeli, že skonzumovať 5 Big Macov je zlé)
- „Musíme ľudí učiť o dôležitosti finančných zručností“ (ako keby nevedeli, že je dôležité míňať menej a viac šetriť)
Avšak mojou „najobľúbenejšou“ frázou je: „Potrebujem nájsť svoju vášeň“
Kľudne ma môžete teraz aj ukameňovať, ale myšlienka „nájdenia svojej vášne“ patrí medi tie nevýrazné a bezvýznamné argumenty, zvyčajne prezentované druhotriednymi rečníkmi a manažérmi na strednej úrovni, ktorí nemajú v ponuke nič lepšieho.
Je to podobné ako „urobte si rozpočet“ – idea, ktorá znie síce logicky, ale chýbajú jej dôkazy. Jednoducho to takto nefunguje.
V skutočnosti je vášeň tak hlboko zakorenená v povedomí, že sa prejavuje ako jedna z našich najhlbších pohnútok, podľa ktorej sa riadime. Ale buďte k sebe úprimní…fungovalo to u vás niekedy? Tvrdíte, že potrebujete nájsť svoju vášeň…podarilo sa vám to za posledných 6 mesiacov? Rok? 5 rokov?
Je to ako keby sme čakali, kým nám naša vášeň spadne z neba. Potom vraj už budeme vedieť, čo robiť s našim životom. Alebo ak si na papier napíšeme veci, ktoré máme radi, tak zrazu budeme vedieť akú prácu chceme, kde chceme žiť a čo je zmyslom nášho života.
Ľudia majú radi túto ideu vášne, pretože im to umožňuje vyčkávať na ten mýtický deň kedy ju objavíme a od toho momentu už len napredovať k svetlejším zajtrajškom na bielom koni.
Ja však uprednostňujem iný prístup: Stať sa špičkou v nejakej oblasti a následne nechať vášeň nasledovať mňa.
Preto, keď som sa dopočul, že Cal Newport, jeden z mojich priateľov došiel k podobnému záveru (ba dokonca sa na danú tému rozhodol napísať celú knihu), vedel som, že sa o tom od neho chcem dozvedieť viac.
Cal v súčasnosti vyštudoval PhD na MIT (Massachusetts Institute of Technology) a má pomerne nezvyčajné názory na veľké množstvo typických „rád expertov“, o ktorých tak často všade počúvame.
Je tiež neúmyselne zábavný. Keď ma naposledy prišiel navštíviť do New Yorku, vzal som ho do jednej reštaurácie, kde pracujú len samé modelky. Po tom, ako sme sa usadili, opýtal som sa ho: „Všimol si si niečoho?“ On sa zmetený poobzeral naokolo. Poukázal som na zopár čašníčok a povedal: „Pozri sa na ne, nič nebadáš?“
On na mňa len zízal s vypúlenými očami…
Potom, ako som mu vysvetlil, že každá jedna z nich je modelka, on sa na mňa len pozrel a odvetil: „Človeče, veď ja som ženatý! Keď som tu vkročil, všimol som si akurát pekných záclon!“
HAHA.
Calov posledný hosťovský článok na tejto stránke sa stal jedným z najpopulárnejších: „Manažment času: ako doktorant na MIT napíše 3 knihy, obhajobu dizertačnej práce pre PhD, 6 vedeckých článkov a deň ukončí o 17:30 hodine.“
Dnes, ako oslavu jeho novej knihy, vám prináša tento úžasný článok o tom, ako je vášeň v súčasnosti preceňovaná. Ak sa raz stanete tak dobrým ako on, nebudú vás už viac môcť naďalej prehliadať.
* * *
Je tu jedná vec, ktorá ma neustále mätie. Jedným z najdôležitejších faktorov pre dosiahnutie spokojného života je zabezpečenie si kariéry, ktorú máte radi.
A pritom diskusia k tejto komplikovanej otázke sa vedie až v smiešnej jednoduchosti. Sme, ako sa zdá, nútení sa neustále skláňať k oltáru nasledujúcej krátkej a nepríjemnej frázy:
„Nasleduj svoju vášeň!“
Tento slogan predstavuje absurdne zjednodušujúce vysvetlenie pre otázku, ako majú ľudia dosiahnuť to, aby milovali svoju prácu:
Konvenčná múdrosť o tom, ako nájsť napĺňajúcu prácu
Aj napriek tomu, že táto rada do života je až príliš jednoduchá, môžem z vlastnej životnej skúsenosti povedať, že ľudia nemajú radi nič, čo odporujúce zavedeným pravidlám.
Vezmite si napríklad príspevok, ktorý som nedávno napísal pre CNN s vyzývavým nadpisom „Prečo nasledovanie vášne je zlá rada“.
Tento môj príspevok čoskoro vyprovokoval vyše 100 komentárov s jasným odkazom: Ľudia nenávideli titulok (možno prvým náznakom problémov bola priložená fotografia zobrazujúca klauna ako sériového vraha pojedajúceho deti).
Dva príklady a reakcií čitateľov:
Po prečítaní uvedeného článku som si uvedomil, že som mal radšej zostať zamestnaný za pásom výrobnej linky kontrolujúc výplne žiaroviek…ďakujem za radu, Cal!!
Ak by všetci ľudia robili tak, ako píše Cal Newport, nemali by sme Windows, Apple, Titanic, ani Avatara a všetko programovanie by sa stále robilo v strojovom kóde. Naša spoločnosť je zaľúbená do zjednodušujúceho pohľadu, že v našej DNA máme zakódované naše túžby, ktoré len čakajú na svoje objavenie.
Spochybňovanie tejto dogmy, ako bolo demonštrované mojou reakciou na článok, je interpretované ako znak rezignácie na cieľ byť spokojný so svojim životom: nasleduj svoju vášeň, inak skončíš za výrobným pásom.
Podľa mňa je takáto konformita úplne smiešna. Predstavuje obdobou sveta, kde jediné akceptovateľné odporúčanie v oblasti osobných financií bolo „ušetrený halier (cent) je halier zarobený“ (Ramitová opakujúca sa nočná mora).
Realita je o trochu viac komplikovaná. V súčasnosti som strávil celý rok výskumom a písaním knihy, ktorá sa nanovo zamýšľa nad všeobecnými radami v oblasti kariéry. Študoval so ľudí, ktorí milujú prácu, ktorou sa živia. Nepýtal som sa ich na všeobecné frázy. Namiesto toho som zalovil viac do hĺbky ich príbehov, aby som objavil to, ako si vyvinuli vášeň pre svoju kariéru.
A čo som objavil: veľmi málo ľudí má existujúce túžby, ktoré by mohli byť transformované do kariéry. K tomu ešte existuje len veľmi málo dôkazov, že zosúladenie vašej práce s existujúcimi záľubami je dôležitým zdrojom pre osobné uspokojenie (na iných veciach záleží viac).
Nechápte ma zle, ja plne zastávam názor, že človek by mal mať pre svoju prácu vášeň. Avšak môj výskum ukazuje, že dosiahnutie tohto cieľa je viac komplikované, ako len identifikovanie túžob a ich nasledovanie.
Pozrime sa na vec z trocha inej stránky…
Ak postavíte do radu 10 ľudí, ktorí sú ohľadom svojej práce vášniví, s pravdepodobnosťou vám 9 z nich odpovie, že nikdy by dopredu nevedeli predpovedať, kde sa budú nachádzať dnes. Cesta k vášni je jednoducho o trochu viac komplikovaná ako slogan „nasledujte svoju vášeň“.
Preto som sa rozhodol proti tomu bojovať
Nižšie môžete nájsť alternatívu pre túto chytľavú frázu. Tá predstavuje systematický prístup založený na pozorovaní a dôkazoch:
Stratégia, ktorá aj skutočne funguje
Takže poďme poporiadku k jednotlivým krokom…
Krok č.1: Identifikuj cieľový životný štýl (nie cieľovú prácu)
Prvým krokom je identifikovanie určitých všeobecných osobitostí životného štýlu, ktoré vo vás rezonujú. Niektorí ľudia uprednostňujú extrémnu flexibilitu a samostatnosť pri rozhodovaní o svojom čase. Iný zas chcú moc, energiu a rešpekt.
V mojej novej knihe na túto tému uvádzam príklad dvoch žien, ktoré si obe obľúbili svoju prácu, no sledovali úplné iné životné štýly.
Prvá z nich, Lula, si vážila časovú voľnosť. Počas svojej kariéry odmietla viacero povýšení preto, aby sa mohla neskôr venovať vlastným veciam ako samostatná živnostníčka. Niekedy si zobrala aj niekoľko mesačnú pauzu medzi zákazkami a vyžila ju na cestovanie (má rodinu v Ázii) a tiež pre zdokonalenie sa v nových zručnostiach (napríklad počas svojich dovoleniek okrem iných vecí získala aj licenciu pilota).
Druhá žena, Pardis, uprednostňovala vplyv. Jej kariéra výkonnej mladej profesorky na Harvarde je náročná, no umožňuje jej pracovať na probléme, ktorý môže zmeniť svet (používa sofistikované algoritmy pre liečbu niektorých najsmrteľnejších chorôb sveta) .
Bez ohľadu na to, ktoré osobitosti rezonujú vo vás, to podstatné slovo tu je „všeobecné“. Na začiatku sa nesnažte identifikovať ani konkrétnu prácu, ba dokonca ani odvetvie. Namiesto toho identifikujete požadovaný životný štýl. Všimnite si, že existuje nespočetne veľa rôznych ciest, ktoré vás dokážu doviezť k vášmu cieľovému životnému štýlu.
Krok č.2: Nájdi vyhovujúcu prácu (spomedzi mnohých možných zamestnaní)
Ďalším krokom je nájdenie pozície, ktorá vás vie doviezť k vášmu požadovanému životnému štýlu pod podmienkou, že – a to je tá dôležitá časť – sa najprv stanete extrémne hodnotným.
Toto je miesto, kde veľa ľudí zakopne. Osobitosti definujúce typy cieľových životných štýlov sú vzácne a vysoko cenené. Ak nedokážete ponúknuť vzácne a cenené zručnosti výmenou za tieto osobitosti, tak sa vám ich vo vašom živote nedostane.
Toto je jedná z vecí, s ktorou som sa opakovane stretol pri svojom výskume. V knihe uvádzam príklad mladej ženy, ktorá nedokončila školu preto, aby mohla nasledovať svoj sen o založení neziskovej organizácie meniacej ľudské životy.
Je to síce noblesné predsavzatie, no táto žena nemala žiadne špecifické hodnotné zručnosti relevantné pre danú prácu. Bez požadovaných zručností vám nikto peniaze nedá. No a bez peňazí nebude žiadna neziskovka. Keď som ju stretol, mala problémy uživiť sa.
Táto mladá žena išla na vec odzadu – najprv sa musíte stať dobrým v nejakej oblasti a až potom môžete získať váš vysnívaný životný štýl. Ak by som ju stretol o rok skôr, odporučil by som jej zamestnať sa niekde, kde môže najprv získať zručnosti a skúsenosti potrebné pre úspešné vedenie organizácie, o ktorej uvažovala.
Čo je tu dôležité je to, že existuje veľa rôznych zamestnaní, ktoré vás dokážu doviesť k vášmu cieľovému životnému štýlu za predpokladu, ak splníte požiadavku o vašej užitočnosti. Dokonca aj vaše súčasné zamestnanie môže byť k tomuto účelu celkom vhodné.
Na druhej strane, je tu veľa iných zamestnaní, ktoré vás k vášmu cieľu nedovedú. Preto si zamestnanie nemôžete vybrať len tak naslepo.
Kľúčovým prvkom k úspechu je zníženie vašich hraníc. Určite nehľadáte „jednu jedinú skutočnú túžbu“. Je veľa rôznych zamestnaní, ktoré vám poskytnú dobré základy pre dosiahnutie vášho vytúženého životného štýlu. Preto neprešpekulujte toto rozhodnutie.
Krok č.3: Vypestujte si vzácnu a vysoko cenenú zručnosť
Tak, teraz už máte definovaný váš cieľový životný štýl a tiež máte prácu, ktorá vám pomôže sa k nemu dostať. Je už len na vás si to aj zaslúžiť. Ako som uviedol vyššie, polenom na vašej ceste za úspešnou kariérou je stať sa v niečom excelentným.
Nehovorím tu však o tom, že máte byť v práci vždy dochvíľny, robiť to, čo sa od vás požaduje a podávať dobré výkony. Namiesto toho mám na mysli to, že váš zamestnávateľ urobí všetko pre to, aby ste mohli podávať skvelé výkony.
Tomuto cieľu je síce ľahko porozumieť, no ťažšie ho uskutočniť. Väčšina ľudí, ktorí tvrdia, že chcú byť excelentnými, namiesto toho skončí pri odpovedaní na emaily, prípadne čítaním internetových blogov o online marketingu. V kontraste s tým skutočné hviezdy identifikujú malý okruh špecifických zručností, ktoré majú preukázateľnú cenu v ich obore a potom trénujú tieto zručnosti podobne ako atléti alebo hudobníci.
Ich tréning sa vyznačuje princípmi premysleného a tvrdého precvičovania a nie vždy je príjemný alebo zábavný. Vo všeobecnosti takýto systematický rozvoj požadovaných zručností zahŕňa:
Identifikovanie konkrétnej zručnosti, ktorú sa chcete naučiť a systému merania, ktorý vám jasne povie, ako dobre momentálne danú zručnosť ovládate.
Napríklad, ako profesor sa zameriavam na schopnosť produkovať teoretické prelomové poznatky. Mojím meracím systémom je počet publikácii vo vysoko rešpektovaných vedeckých časopisoch.
Natiahnite sa. Kľúčovým faktorom pre tento štýl nácviku je to, že sa sami budete tlačiť až za hranicu, ktorá je pre vás už nepríjemná. Nemyslím tým stav, pri ktorom by ste „pretiekli“. Namiesto toho ide o stav intenzívnej koncentrácie a zamerania sa niečo, čo je mierne za hranicou vašich súčasných schopností (kľúčový rozdiel).
Ak sa mám vrátiť k svojmu príkladu profesora – často sa nútim do vecí alebo techník, ktorým zatiaľ ešte nie celkom rozumiem, prípadne do takých, kde sa používa matematika, ktorú som ešte nezvládol.
Dokáže to byť naozaj frustrujúce a sám to viem robiť len možno hodinu alebo dve počas jedného sedenia. Avšak počas týchto hodín moje skúsenosti podstúpia obrovský skok napred.
Vyhľadávaj (nepríjemné) reakcie. Finálne štádium tohto typu nacvičovania si vyžaduje, aby ste presne vedeli určiť, kde máte slabé miesta. To preto, aby ste svoje budúce „naťahovanie sa“ mohli sústrediť práve na dané oblasti.
Tam to totiž bude najviac produktívne.
Ako profesor vždy beriem negatívne odozvy na svoju prácu veľmi vážne (spomeňte si – všetky moje práce idú na posúdenie panelu iných vedcov). Tiež mám rád prezeranie si iných prác, ktoré dosiahli lepšie hodnotenie ako tie moje a popri tom sa snažiť zistiť, prečo je tomu tak.
Ak napríklad publikujem na konferencii, pričom iný príspevok vyhrá prvú cenu, následne daný príspevok podrobne preštudujem a snažím sa zistiť, prečo bol lepší. Chcem kryštálovo čisté pochopenie toho, čo musí byť vylepšené a do akej miery pre to, aby som sa nabudúce dokázal dostal na vyššiu úroveň.
Krok č.4: Využi svoju zručnosť pre posunutie sa k cieľovému životnému štýlu
Po tom, ako ste si vybudovali vzácnu a vysoko cenenú zručnosť, potrebujete ju následne využiť a za pomoci pákového efektu získať osobitosti, ktoré ste si pre svoj cieľový životný štýl zadefinovali na začiatku.
V diskusiách okolo budovania si lepšieho života je možné sa stretnúť s množstvom hluku okolo „odvahy“. No a práve v tejto fáze je odvaha nesmierne dôležitá. Váš cieľový životný štýl má hodnotu pre vás, no nie nutne pre zvyšok sveta. Preto nikto z vášho okolia vám tento tranzit neuľahčí.
Práve v tejto fáze sa môžete nájsť v konfliktnej situácii so šéfom, ktorý po vás bude chcieť, aby ste vaše časom získané zručnosti využili pre vyšší zisk firme (a vyšší počet odrobených hodín), pričom vy ich chcete vyžiť pre prácu „z bungalova na pláži“.
Ak si neuvedomíte potenciálnu zložitosť tohto kroku, existuje riziko, že sa z vás stane veľmi hodnotný vorkoholik. Síce rešpektovaný, ale úbohý.
Na tomto mieste je nesmierne dôležité, aby ste pred sebou mali obraz vášho cieľového životného štýlu definovaného v prvom kroku. Pri každom významnom míľniku vašej kariéry sa sami seba opýtajte, či vás to priblíži alebo vzdiali od vášho cieľového životného štýlu.
Vrátim sa raz k príkladu Lulu, databázovej vývojárky túžiacej po slobode, ktorú som predstavil o niečo vyššie. V priebehu jej kariéry sa vyskytlo niekoľko momentov, keď bolo pre ňu logické pribrať na seba viac zodpovednosti.
Začínala ako testovač (QA – kontrolór kvality).
Jej prvou úlohou bola automatizácia väčšiny firemného testovania. Kvalitne odvedená práca následne priniesla povýšenie a ponuku na pomoc s rozšírením nového testovacieho systému. Toto povýšenie bolo tým dobrým, pretože jej dopomohlo k vybudovaniu zásoby užitočných zručností.
O niekoľko rokov neskôr jej bola ponúknutá pozícia vo vedení spoločnosti. Avšak túto ponuku odmietla. Dôvodom bolo to, že nová pozícia nijakým spôsobom nerozvíjala zručnosti relevantné pre prácu úspešného freelancera (samostatného živnostníka).
Záver
Pociťovanie vášne pre svoju prácu je obrovským cieľom, avšak identifikovanie vášne dopredu v predstihu a potom jej prispôsobenie práci nie je konzistentne zaručeným spôsobom na dosiahnutie tohto cieľa.
Lepšou stratégiou je ísť spätne od vytúženého životného štýlu, k tomu vybrať zodpovedajúcu prácu, vypestovať si kľúčovú zručnosť a na záver ju pomocou pákového efektu (napríklad vlastným podnikaním) využiť pre zabezpečenie si cieľového životného štýlu.
Ak si preštudujete ľudí, ktorí naozaj milujú svoju prácu, zistíte, že väčšina z nich použila obdoby uvedenej stratégie ako základ pre ich šťastie.
„Nasleduj svoju vášeň“ je síce pekným sloganom, potrebujeme však viac ako len slogany: potrebujeme systémy podporené dôkazmi, ktoré aj naozaj fungujú. Je načase začať hovoriť o rozvoji kariéry ako dospelí ľudia. Ak nie, tak nás možno zožerie klaun.
Cal Newport je spisovateľom a asistujúcim profesorom výpočtových vied na Univerzite v Georgetown. Jeho nová kniha, Taký dobrý, že vás nemôžu ignorovať: Prečo zručnosti tromfnú vášeň pri hľadaní práce, ktorú milujete, si berie na mušku populárne kariérne odporúčania. Tiež prevádzkuje blog Študijné hacky: Dekódovanie vzorov úspechu
Autori: Ramit Sethi, Cal Newport
Zdroj: iwillteachyoutoberich.com
Téza „nasleduj svoju vášeň“ vychádza z toho, že život je iba jeden a je hlúpe ho minúť na prácu, ktorú nemáme radi, a hlavne z faktu, že excelentnými sa môžeme stať iba vtedy, ak budeme robiť, čo nás baví, v čom vidíme zmysel a v čom sme prirodzene dobrí. Makať na niečom, čo nás nebaví iba kvôli budúcemu a neskoršiemu „vysnenému životnému štýlu“ či peniazom (cieľ, ktorý môže no aj nemusí vyjsť) vyčerpáva a núti prežiť aspoň časť života – ak nie celý – neefektívnou námahou bez šťastia.
Súhlasím s vami, ale iba čiastočne. Ak človek presne vie, aká je jeho vášeň, tak potom je to super, môže sa venovať tomu a robiť to formou, ktorá ho dovedie k vytúženému životnému štýlu. Problémom však je, že veľa ľudí buď nevie, čo je ich vášeň alebo tých vášni majú viac a nevedia, ktorú si vybrať. Vášeň nie je človeku daná ako nejaká genetická predispozícia.
V mojom vlastnom prípade tých vášní bolo viacero a zároveň sa časom menili. To, čo ma bavilo pred 10 rokmi bolo iné, ako to, čo ma bavilo pred 5 rokmi a v súčasnosti ma opäť bavia iné veci. Čo sa mení oveľa menej je životný štýl, ktorý by som chcel dosiahnuť. Preto si myslím, že sa v prvom rade treba zamerať na ten a vášne k nemu prispôsobovať podľa toho, ako sa s časom vyvíjajú.
Zaujimavy pohlad na vasen. Z casti suhlasim a hlavne musim doplnit iste info pre autora. Hladanie vasne totizto neznamena hladanie tej „konkretnej“ volakej jednej veci.. Pretoze vasen sa skryva za silnymi strankami, ktore postupne budujeme a zaroven sa moze casom menit, cize mozeme mat niekolko vasni..
Co je ale podstatne najprv treba zistit ake su nase silne stranky a v com sme napriklad vynikali oproti druhym ludom. pretoze tu su iste indicie kde sa nasa vasen schovava.. A ak sa zameriame prave na silne stranky a ich pouzitie do zivota, prace, podnikania tak objavime prave vasne. Vasen je vlastne spojenie silnych stranok, akcie a entuziazmu do jedneho celku.