Keď sa stanete dospelými, spoločnosť sa na vás zrazu vyvalí so všetkými možnými obmedzeniami, logikou a zodpovednosťami, ktoré potopia vaše sny a ambície.
Obrovské okno do sveta sa pred vami zrazu zatvorí. Priam zatemní.
Zavalia vás účty, splátky a hypotéky. Nový dom a nové auto, ktoré vám nasadili korunu a aplauz konzumnej spoločnosti, teraz definujú váš úspech.
Ak sa ktokoľvek odchýli od rigidných rutín toho predpísaného úspechu, je odsúdený na okraj spoločnosti či dokonca označený za odpadlíka alebo „socku“.
Dvadsiate storočie bolo storočím, kde bol každý súčasťou konzumnej revolúcie. Šťastie, status, identita a zmysel života pramenili z materiálnych vecí.
Psychológovia nachádzajú súvis medzi materializmom a nespokojnosťou so životom vo všeobecnosti
Rozsiahla štúdia v 90-tych rokoch minulého storočia vedená tímom psychológov a sociológov poukázala na súvis medzi materializmom a nepeknými charakterovými črtami ako sú narcizmus, sociálna úzkosť a nespokojnosť so životom ako takým.
Budhizmus napríklad tvrdí, že materializmus sa stáva prekážkou dosiahnutia skutočného šťastia.
Výskumné štúdie uskutočnené na Kalifornskej univerzite psychológmi Darby Saxbe a Rena Repetti zistili, že s akumuláciou materiálnych statkov sa u ľudí zvyšuje úroveň stresu.
V konečnom dôsledku to však negatívne ovplyvňuje aj zdravie.
Hneď ako materiálne veci, prezlečené za peniaze, vstúpia do našej peňaženky, začneme túžiť po nakupovaní.
Každý nový nákup v nás vyvolá iskru. Prejde pár dní a …? Táto iskra zmizne, už nie je po nej ani stopa. Kam odkráčalo šťastie?
Skutočné šťastie pochádza z našich spomienok – našich zážitkov
Psychológ Tom Gilovich študoval problematiku šťastia celé desaťročia. Došiel k záveru, že zážitky vedú ku šťastiu oveľa častejšie než materiálne veci.
Keď si kúpime niečo nové, máme z toho radosť. No s postupom času sa z toho stáva všedná záležitosť. Vtedy začíname opäť hľadať, čo ďalšie by sme si kúpili.
Uvedený cyklus pôsobí na nás doslova zničujúco.
Ako uvádza tento odborní, miera šťastia zažívaná počas nakupovania aj cestovania je zhruba rovnaká. Avšak spomienky na cestovanie v nás pretrvávajú a rezonujú oveľa dlhšie.
Z kupovania novej elektronickej hračky alebo nového auta sa časom stane každodenná rutina.
Každý objekt časom zostarne alebo mu skončí doba použiteľnosti. Naproti tomu, spomienky zostávajú vryté v pamäti a príjemný pocit z nich zažívame vždy, keď si ich znova vybavíme.
Prichádza doba experimentovania a zážitkov
21. storočie so sebou prináša revolúciu v možnostiach experimentovania a zážitkoch. Poskytuje nebývalé možnosti voľného pohybu a cestovania v kontraste so stabilitou typickou pre minulosť.
Predtým, než sa pripútate reťazami o rôzne materiálne veci, skúste popremýšľať a rozšíriť si svoje obzory. Žite vaše túžby, spravte ich realitou.
Prosperita prichádza s bohatosťou na zážitky – učte sa, objavujte, skúmajte.
Prečo niečo vlastniť, keď si to môžete prenajať? Keď si kúpite dom na hypotéku, nevlastníte ho až do jeho úplného splatenia, čiže v podstate si prenajímate jedno miesto 20 či 30 rokov.
Pritom existuje toľko iných krásnych miest, kde by ste si mohli dom alebo byt prenajať.
Nikdy neviete, ako dlho ostanete na jednom mieste. Vaša práca alebo životná situácia sa môže kedykoľvek zmeniť a vy sa budete musieť kvôli tomu aj tak sťahovať.
Vezmite si iný bežný príklad. Ľudia sú vždy viac uveličení niekým, kto vystúpil na Kilimandžáro než niekým, kto si kúpil novú značkovú kabelku.
Zbavte sa príťaže materializmu a pripravte sa na zážitky, experimenty a objavovanie!
Zdroj: lifehack.org
Dezider says
Suhlas