V roku 2008 pracoval Patrik McGinnis na Wall Street vo firme AIG, budoval svoju kariéru a robil všetko to, čo sa od neho očakávalo.
Potom prišla finančná kríza, jeho firma dostala finančnú injekciu od vlády aby prežila a jeho divízia bola určená na predaj. Po tom, čo sa rozšíril škandál ohľadne firmy AIG, všetko na čom Patrik dovtedy pracoval, bolo pošpinené zlou reputáciou firmy.
Vtedy sa rozhodol, že nadišiel čas diverzifikovať svoj život. Začal najprv s malými investíciami, ktoré však časom rástli.
Celú svoju filozofiu podrobne popísal v knihe 10% podnikateľ: Žite svoj startupový sen bez toho, aby ste odišli z vášho zamestnania (The 10% Entrepreneur: Live Your Startup Dream Without Quitting Your Day Job).
No a my sa teraz pozrieme na zopár z jeho odporúčaní, ako to urobiť.
1. Väčšina ľudí si myslí, že podnikaniu sa musíte venovať celým svojim telom a dušou. Prečo to nie je pravda?
Klesajúca cena technológií spolu s rozširovaním pokrytia signálu mobilných sietí má zreteľné prínosy pre všetkých, ktorí niekedy snívali o vlastnom podnikaní.
Povedal by som, že nikdy predtým v ľudskej histórii nebolo ľahšie a lacnejšie začať podnikať ako teraz, či už v oblasti technológii alebo v niečom inom.
Nepotrebujete k tomu nič viac než len notebook, internetové pripojenie a smartfón.
S tým dokážete pohodlne riadiť každodenné aktivity malej firmy. To tiež umožňuje podnikať len na polovičný či ešte nižší úväzok, čo vám umožní zotrvať vo vašom súčasnom zamestnaní.
2. Prečo pre niekoho, kto chce podnikať, môže byť podnikanie na 10% lepšou voľbou než podnikanie na 100%?
Začať podnikať vo forme nejakého bočného projektu popri stálom zamestnaní vám pomôže zvládnuť najväčšie výzvy podnikania na plný úväzok.
Môžete vaše nápady najprv otestovať, vyskúšať rôzne biznis modely či zlyhať bez toho, aby to ohrozilo vaše financie a platenie každodenných účtov.
Tým, že niečo začnete ako „bočák“, sa uistíte, že to funguje ešte predtým, než sa tomu úplne oddáte. V podstate tým minimalizujete riziko podnikania.
3. Čo by si mali ľudia naplánovať predtým, než začnú svoje 10% podnikanie?
Hlavnou nevýhodou takéhoto obmedzeného podnikania je to, že sa budete dopredu posúvať oveľa pomalšie, ako keby ste tomu venovali celý svoj čas. To je proste realita.
Tu je však ďalšia realita: Typickému startup-u trvá zvyčajne 7 rokov od založenia po takzvaný „exit“ (predaj zabehnutej firmy investorom).
Napriek rôznym mýtom a fámam existuje len veľmi málo zázračne úspešných firiem, ktoré dosiahli svoj úspech z večera do rána. Preto pridanie niekoľkých mesiacov, či dokonca rokov k vášmu podnikaniu za účelom minimalizácie rizika, je pomerne rozumné riešenie.
4. Ako to zvládnuť bez toho, aby ste nenahnevali svojho šéfa v práci?
Principiálnou zásadou 10% podnikania je to, že vaše bežné zamestnanie musí byť vždy na prvom mieste. Veď napokon je to práve táto práca, ktorá vám umožňuje venovať sa podnikaniu.
Musíte vždy a za každých okolností konať s absolútnou integritou pri rozdelení vašej pozornosti medzi vašu prácu a váš bočný podnikateľský projekt.
K zahmlievaniu a prekračovaniu tejto jemnej hranice totiž v realite dochádza oveľa častejšie, než si myslíte.
V súčasnosti len v USA má až 30% ľudí popri svojom stálom zamestnaní aj nejaké iné ekonomické aktivity. Nejde teda o nový, ani prelomový koncept.
5. Existujú druhy podnikania, ktoré sú pre uvedený koncept vhodnejšie než iné?
Videl som 10% podnikateľov všakovakého druhu. Boli to investori do realít, technológii, reštaurácií, módy, klasické firmy a mnohí iní.
Najvhodnejšími sú však také formy, ktoré umožňujú postupné budovanie v malých krokoch, kedy nemusíte investovať veľké množstvo peňazí hneď na začiatku.
No a najviac efektívne sú také druhy podnikania, kde dokážete využiť technológie pre získanie pákového efektu pre rast a rozvoj (teda všetko od smartfónov až po sociálne siete).
Investične náročné druhy podnikania vyžadujúce si zaobstaranie veľkého štartovacieho kapitálu nie sú pre 10% podnikanie príliš vyhovujúce.
Zdroj: success.com
Pridaj komentár