Keď sme boli deťmi, hovorievali nám, že ak chceme byť v živote úspešní, musíme sa v škole dobre učiť. Aby z nás niečo bolo, cieľom bolo dostávať samé jednotky.
Avšak koľkých čistých jedničkárov poznáte, ktorí to v živote skutočne aj ďaleko dotiahli?
Tí dobrí chlapci a dievčatá, ktorí vždy boli disciplinovaní, načas odovzdávali domáce úlohy a mali dobré výsledky na skúškach, možno skončili robiť prácu, ktorú nenávidia.
Prečo je tomu tak? Neučili nás snáď, že na dosiahnutie úspechu sa musíme veľa učiť a byť dobrí v škole?
To, čo potrebujete pre dobrý a úspešný život, sa v škole zvyčajne neučí
Nechceme nikoho odrádzať od učenia. Mnohé z predmetov, ako sú jazyky, základná matematika či telesná výchova, sú pre nás skutočne prínosné.
To, čo sa snažím povedať je, že študijný plán nie je perfektný. Mnoho pre život dôležitých vecí v ňom totiž chýba. Navyše, škola podporuje mnoho zlozvykov.
Napríklad nás učia, že máme zdvihnúť ruku a čakať, kým nás učiteľ vyberie. Učia nás, aby sme si vždy pýtali od druhých povolenie. Učia nás, že máme plniť očakávania druhých namiesto stanovovania si vlastných priorít.
Učia nás osvojovať si idei iných namiesto prichádzania s ideami vlastnými. Učia nás očakávať, že ľudia s autoritou vždy vedia lepšie než my, namiesto podporovania našej inšpirácie a uvedomenia si, že nikto nemá absolútnu pravdu.
Učia nás, aby sme im dôverovali, že oni majú naše záujmy najviac pri srdci. Pričom jediné, o čo im ide je, aby sme mali dobré výsledky v tom, čo sa nás oni rozhodli naučiť.
V podstate, aby sme v škole uspeli, musíme byť poslušní. To, či v škole uspejeme alebo nie, v plnej miere závisí od očakávaní učiteľov.
Namiesto pomoci žiakom pochopiť, prečo by mali isté veci robiť, učitelia (respektíve školský systém) jednoducho tlačí študentov dodržiavať pravidlá. Neostáva tak priestor pre originalitu a kritické myslenie.
No život takto v skutočnosti nefunguje. Aby ste v živote uspeli, musíte myslieť s nadhľadom (out of the box) a nie robiť to, čo robia všetci ostatní.
Život má množstvo oblastí, o ktoré sa musíte postarať, nie len tie, ktoré sa učia v škole. Napríklad, čo je treba robiť, aby bol človek šťastný, ako udržiavať zdravé vzťahy, ako byť v práci produktívny alebo, ako viesť zmysluplný život.
Ak sa vám v škole nedarí, neznamená to, že ste zlyhali (čo potvrdzujú aj štatistiky)
Je síce pravda, že ľudia aspoň s maturitou majú v živote viac príležitostí, pretože človek potrebuje základné vedomosti a zručnosti. No štatistiky zároveň ukazujú, že ľudia, ktorí pohoreli v škole, nie nutne pohoria aj v reálnom živote.
Možno poznáte ľudí ako Steve Jobs, Richard Brandson, Oprah Winfrey či Jim Carey. Ani im sa v škole príliš nedarilo, prípade zo školy vypadli.
V skutočnosti existuje oveľa dlhší zoznam „veľkých mien“, ktorí dosiahli v živote úspech bez toho, aby dokončili školu.
Podľa ročenky Current Biography Yearbook, edície 1959-2005 a 2007, zo všetkých úspešných ľudí minimálne 768 sú takí, ktorých vyhodili zo školy, no stali sa úspešní v inej oblasti:
- miliardári: 26
- laureáti Nobelovej ceny: 10 (literatúra 6, mier 2, fyzika 1, chémia 1)
- držitelia Oskarov: 63
- nominanti na Oskara: 105 (vrátane držiteľov)
- najlepší spisovatelia: 56
- ocenení prezidentskou medailou (USA): 25
- ocenení parlamentom (USA): 12
- pasovaný za rytiera: 28
- atď.
Celý zoznam si môžete pozrieť tu. Teraz už zrejme rozumiete aký je rozdiel medzi „byť dobrým v škole“ a „mať úspech v živote“.
Život je veľmi dlhá lekcia. Tak dlhá, že nemôžete definovať úspech človeka len jednou jeho časťou
Ak ste už po škole, neprestávajte sa učiť. Pokračujte ďalej, pretože to, čo ste sa naučili v škole, nikdy nebude stačiť na to, aby ste viedli úžasný život.
Ak stále ešte študujete, či už vám škola ide dobre alebo nie, neberte vaše známky príliš vážne. Nikdy neverte tomu, že dobré známky sú vaša jediná cesta k úspechu alebo, že dodržiavanie pravidiel je to najlepšie, čo môžete robiť.
Samozrejme, neporušujte ani pravidlá kým ste neporozumeli ich zmyslu. Inými slovami, neprestávajte myslieť.
Ak ste rodičom alebo učiteľom, nezameriavajte sa iba na známky svojich detí, respektíve žiakov. Pokúste sa objaviť ich potenciál a talent.
To je spôsob, ako si vybudujú sebadôveru, ktorá napokon povedie k úspešnému životu.
Zdroj: lifehack.org
Pridaj komentár