Len tak pre zábavu som sa nedávno spýtal svojej manželky: “Tak, teraz keď už sú deti preč z domu v škole v prírode, nemyslíš, že my si sa mala vybrať von a konečne si nájsť prácu?” Nerád ťa vidím nezamestnanou po tak dlhú dobu!
Ona sa iba pousmiala a odvetila: “Fíha, naozaj, som nezamestnaná už veľmi dlho…ale páči sa mi to”
Ani jeden z nás nemal zamestnanie za posledných vyše 10 rokov. Mojím posledným zamestnaním bola jedna práca pred 14 rokmi. V našej domácnosti je zvykom si robievať žarty, keď jeden do druhého dobiedza v štýle: “Zlatíčko, mal(a) by si si nájsť prácu!”.
Je to podobné ako zo scény filmu The Three Stooges, kde Moe nabáda Curly, aby si našla prácu, pričom tá sa utiahne a odpovedá “Nie, prosím, toto nie. Hocičo iné, len nie toto!”
Je zaujímavé, že keď ľudia dovŕšia istý vek, ako napríklad po ukončení školy, domnievajú sa, že by sa patrilo rozhodiť siete a nájsť si prácu. Je to podobné ako s ostatnými vecami vykonávanými masami ľudí. Len preto, že to robia všetci ostatní, automatický to neznamená, že ide o tú najlepšiu vec.
Faktom je, že ak ste aspoň priemerne inteligentní, zamestnať sa je tá najhoršia vec, ktorú môžete pre zabezpečenie svojho príjmu urobiť. Existujú oveľa lepšie spôsoby zabezpečenia obživy ako večná servilnosť niekomu inému.
Tuto je zopár dôvodov na to, aby ste robili všetko čo je vo vašich silách a vyhli sa osudu zamestnanca:
1. Príjem pre hlupákov
Nájsť si prácu a vymieňať svoj čas za mzdu sa na prvý pohľad môže zdať ako dobrý nápad. Má to však jeden problém. Je to hlúpe! V skutočnosti sa jedná o ten najhlúpejší spôsob akým si zabezpečiť príjem. Ide o príjem pre hlupákov!
Prečo byť zamestnancom je tak neskutočne hlúpe? Pretože dostávate zaplatené len vtedy keď pracujete. Nevidíte v tom žiadny problém? Alebo vám bol mozog až natoľko vygumovaný, že považujete za rozumné a inteligentné zarábať iba vtedy, keď pracujete?
Nikdy vás nenapadlo, že je omnoho inteligentnejšie byť platený aj vtedy, keď práve nepracujete? Kto vás učil, že príjem môžete získať len za odvedenú prácu? Možno snáď nejakí ďalší vygumovaní zamestnanci?
Nemyslíte, že život by bol oveľa jednoduchším ak by ste zarábali aj počas jedenia, spánku či hrania sa s deťmi? Prečo nezarábať 24 hodín denne, 7 dní v týždni? Zarábajte bez ohľadu na to či pracujete, alebo nie! Nerastú snáď vaše bytové rastliny aj keď sa o ne nejakú chvíľu vôbec nestaráte? Tak prečo nie aj váš bankový účet?
Koho zaujíma koľko hodín denne pracujete? Je len zopár ľudí na celej planéte, ktorých zaujíma koľko hodín strávite v kancelárii. Väčšina z nás ani nezbadá, či pracujete do týždňa 6 alebo 60 hodín. Ak však máte niečo hodnotné, na čom nám záleží, mnohí z nás nebudú váhať vytiahnuť peňaženky a zaplatiť vám za to.
Vôbec nám nezáleží na tom, ako ťažko pracujete. Jediné na čom nám záleží je hodnota, ktorú dostaneme za svoje peniaze. Povedzte, záleží vám na tom, ako dlho mne trvalo napísať tento článok? Zaplatili by ste mi dva krát toľko, ak by to bolo šesť hodín namiesto troch?
Ne-hlupáci často začínajú na tradičnej ceste príjmu pre hlupákov. Preto sa necíťte zle v prípade ak si len teraz začínate uvedomovať, akí zelenáči ste boli doposiaľ. Ne-hlupáci si časom uvedomia, že vymieňať čas za peniaze je skutočne extrémne nepraktické a že musí predsa existovať aj lepší spôsob. A samozrejme, lepší spôsob naozaj existuje. Jeho princípom je odpojiť váš príjem od vášho času.
Múdri ľudia budujú systémy, ktoré generujú príjem 24 hodín 7 dní v týždni. To môže zahŕňať vlastné podnikanie, vytvorenie webovej stránky, investovanie, prípadne generovanie príjmu z tantiémov a autorských odmien z kreatívnych diel. Takýto systém pravidelne prináša hodnotu pre zákazníkov a zároveň príjem pre vás. Ak sa raz dá do pohybu, ďalej už ide vlastnou zotrvačnosťou bez ohľadu na to, či mu venujete dodatočný čas alebo nie.
Od toho mementu väčšina vášho príjmu môže byť spätne investovaná – či už zdokonaľovaním existujúceho systému alebo vytváraním systémov nových. Takže dosiahnutý príjem sa nielen udržiava, ale postupne rastie.
Táto stránka je príkladom podobného systému. V čase, keď toto píšem, mi generuje približne 9 000 dolárov za mesiac (aktualizácia: teraz už 40 000 dolárov mesačne) a pritom to nie je môj jediný zdroj príjmu (poznámka: ide o stránku zdroja tohto článku, nie priamo túto stránku).
Každý článok píšem iba raz (fixná investícia) a ľudia si z neho môžu odnášať hodnotné informácie rok po roku. Webový server poskytuje hodnotu a iné systémy (ktoré som dokonca ani sám nevytvoril) vyberajú príjem a ukladajú ho automaticky na môj bankový účet. Nejedná sa o úplne pasívny príjem, no mňa písanie baví a robil by som to aj keby to bolo zadarmo.
Určite si teraz poviete: „ Hej, ale sprevádzkovanie tejto stránky vás určite stálo mnoho peňazí. Áno?“
Nie.
Celé to prišlo na 9 dolárov (toľko stála registrácia domény). Všetko ostatné ,čo prišlo potom, už bol len čistý zisk.
Samozrejme, vytvorenie a nadizajnovanie príjmy generujúce systémy si vyžaduje vynaloženie nejakého úsilia a času na začiatku. Avšak nemusíte znovu objavovať koleso. Môžete použiť existujúce systémy ako reklamné siete či partnerské programy.
Keď sa to raz celé rozbehne, ďalšia údržba si už nebude vyžadovať príliš veľa úsilia. Nebolo by to úžasné byť niekde von na večeri s vašou partnerkou s vedomím, že počas toho, ako jete jedlo, zároveň aj zarábate peniaze?
Ak chcete na veky pracovať dlhé hodiny v práci pretože vás to baví, tak len choďte. Ak chcete sedieť na zadku a nerobiť nič, nech sa páči. Pokiaľ však vaše systémy budú pokračovať v prinášaní úžitku iným, vy budete dostavať z toho príjem bez ohľadu na to či pracujete alebo nie.
Zájdite si do vášho miestneho kníhkupectva. Je tam plno kníh obsahujúcich fungujúce systémy, ktoré iní už nadizajnovali, otestovali a vychytali existujúce chyby. Nikto sa nenarodil s vedomosťami o tom, ako rozbehnúť podnikanie alebo generovať príjem z investícii. Každý sa však tieto vedomosti dokáže naučiť.
To, ako dlho vám to bude trvať nie je podstatné, pretože čas plynie stále. Avšak raz v budúcnosti sa môžete objaviť ako majiteľ príjmov generujúcich systémov v porovnaní s existenciou doživotného otroka odkázaného na mzdu od zamestnávateľa. To však neznamená všetko alebo nič. Ak váš systém generuje len zopár stoviek dolárov za mesiac, stále je to podstatný krok tým správnym smerom.
2. Limitované skúsenosti
Možno si myslíte, že je dôležité mať zamestnanie pre získanie pracovných skúsenosti. To je však ako tvrdiť, že potrebujete hrať golf aby ste získali skúsenosti s hraním golfu. Skúsenosti získate zo života bez ohľadu na to, či máte zamestnanie alebo nie. To vám dá skúsenosti len z danej oblasti.
Všeobecné skúsenosti viete získať robením hocičoho. Preto prínos skúseností získaných zamestnaním v skutočnosti žiadnym reálnym prínosom nie je. Tým, že budete niekde roky sedieť a robiť zbytočnosti sa potom budete môcť nazvať tak akurát skúseným sprostredkovateľom, filozofom či politikom.
Problém so získavaním skúseností prostredníctvom vašej práce tkvie v tom, že obyčajne len opakujete tie isté činnosti znova a znova. Zvyčajne sa naučíte veľa na začiatku vašej kariéry a potom už len stagnujete. V takom prípade vám unikajú iné skúsenosti, ktoré by boli pre vás oveľa užitočnejšie.
No a v prípade ak vaše pracovné skúsenosti sa niekedy stanú nepotrebnými, potom už nebudú mať žiadnu hodnotu. Každopádne, spýtajte sa sami seba, či skúsenosti, ktoré získavate práve teraz budú za niečo stáť aj o 20-30 rokov. Bude vaša pracovná pozície vtedy vôbec existovať?
Predstavte si toto:
Ktoré zručnosti by ste radšej získali? Zručnosti umožňujúce vám vykonávať konkrétnu prácu naozaj dobre, tie ktoré dokážete speňažiť jedine výmenou vášho času za peniaze? Alebo zručnosti umožňujúce užívať si dostatku financií po zbytok svojho života bez toho, aby ste niekedy znova potrebovali byť zamestnancom?
Neviem teda ako vy, ale ja by som si zvolil druhú možnosť. To sa mi v reálnom svete zdá omnoho viac užitočné. Čo myslíte?
3. Byť doživotne skrotený
Zamestnať sa, to je ako sa zapísať do programu krotenia pre ľudí v ktorom sa naučíte ako byť poslušné domáce zvieratko.
Pozrite sa okolo seba. Naozaj sa obzrite. Čo vidíte? Je toto spoločenstvo slobodných ľudských bytostí? Alebo žijete v klietke pre zvieratá bez vlastného vedomia? Obľúbili ste si béžovú farbu?
Ako napreduje váš tréning poslušnosti? Dáva vám váš nadriadený odmenu za vzorné správanie? Ste potrestaný keď nevykonáte príkazy nadriadeného?
Ostala vám ešte nejaká iskra slobodnej vôle vo vašom vnútri? Alebo spravil z vás tréning poslušné domáce zvieratko pre zbytok vášho života?
Ľudia nie sú predurčení byť vychovávaní v klietkach. Vy úbohé malé stvorenia…
4. Príliš veľa hladných krkov na kŕmenie
Príjem zamestnanca je najviac zdaňovaným príjmom vôbec. Vo vyspelých západných krajinách môžete očakávať, že na dane sa odvádza približne polovica i viac z hrubej mzdy. Daňový systém je nastavený tak, aby robil neprehľadným to, koľko sa v skutočnosti odvádza. Niektoré dane sa platia na základe výšky hrubej mzdy priamo zamestnávateľom a iné sa zrazia z platu zamestnanca.
Avšak z pohľadu zamestnávateľa všetky tieto dane, poistenia, zrážky i benefity, ktoré dostávate extra sa považujú sa súčasť mzdových nákladov. Dokonca aj nájom na kancelárske priestory sa zohľadňuje. Preto musíte vygenerovať dostatok obratu na pokrytie toho všetkého. Môžete sa síce cítiť cenený vaším zamestnávateľom, no nezabúdajte, že ste to vy, kto to všetko platí.
Ďalšia časť z vami vygenerovaného obratu ide majiteľom, investorom a veriteľom. To je veľa hladných krkov pre nakŕmenie.
Tiež nie je až tak ťažké pochopiť prečo zamestnanci platia najviac daní relatívne k svojim príjmom. Napokon, kto má kontrolu nad daňovým systémom? Sú to majitelia firiem a investori alebo zamestnanci?
Vy dostávate zaplatené len frakciu z hodnoty, ktorú vyprodukujete. Vaša skutočná mzda môže byť až trojnásobok toho, čo dostávate. Avšak väčšinu z týchto peňazí nikdy neuvidíte. Idú priamo do vrecák iných ľudí.
Aký ste vy veľkorysý človek!
5. Príliš riskantné
Veľa zamestnancov si myslí, že zamestnanie je najbezpečnejší spôsob ako sa finančne zabezpečiť.
Hlupáci.
Sociálna konformita je úžasná. Je tak dokonalá, že dokonca dokáže ľudí presvedčiť o úplnom opaku pravdy.
Zdá sa vám bezpečná situácia, keď vám niekto dokáže úplne odstaviť príjem vyslovením dvoch slov „Máte výpoveď“? Znie jeden zdroj príjmu bezpečnejšie ako desať?
Predstava, že zamestnanie je ten najbezpečnejší spôsob pre zabezpečenie príjmu je jednoducho hlúposť. Nemôžete mať bezpečnosť pokiaľ nemáte veci pod kontrolou. No a zamestnanci sú tí, ktorí majú najmenej kontroly. Ak ste zamestnancom, potom pravý názov vašej pracovnej pozície by mal znieť „profesionálny gambler“.
6. Mať diabolského hovädzieho šéfa
Ak natrafíte na idiota vo svete podnikania, môžete sa otočiť a odkráčať inou cestou. Ak stretnete idiota v korporátnom svete, musíte sa skloniť a povedať „Prepáčte, boss“.
Vedeli ste, že slovo boss pochádza z holandského slova „baas“, čo historicky znamená majster? Ďalší význam slova boss je krava alebo hovädzina. Dokonca aj vo veľa video hrách je boss diablom, ktorého treba zabiť na konci každej úrovne.
Takže, ak váš šéf je naozaj diabolský hovädzí majster, čím ste potom vy? Ničím, iba baránkom v stáde.
Kto je vaším tatíčkom?
7. Žobranie o peniaze
Ak si chcete zvýšiť príjem, musíte si pekne sadnúť a prosíkať svojho pána o viac peňazí? Cítite sa dobre ak je vám z milosti raz za čas podhodených zopár lentiliek?
Alebo máte slobodu sa rozhodnúť koľko dostanete zaplatené bez dovolenia nikoho iného, iba vás samých?
Ak máte firmu a niektorý zákazník vám povie nie, vy jednoducho odpoviete „Ďalší!“.
8. Vyšľachtený sociálny život
Mnoho ľudí považuje svoje zamestnanie za primárne miesto pre svoje sociálne kontakty. Spolčujú sa s tými istými ľuďmi, z toho istého oboru ako oni sami. Takéto incestné vzťahy majú mŕtve sociálne konce.
Zaujímavý deň sa vyznačuje konverzáciami o prechode firmy z jedného typu minerálnej vody na iný, meškania posledného operačného systému od Microsoftu či neočakávaná zásielka nových kancelárskych pier.
Predstavte si, aké by to bolo ísť von na vzduch a rozprávať sa s cudzími ľuďmi? Och! Hrôza! Radšej ostať vo vnútri, kde je to bezpečnejšie!
Ak jeden z vašich spolu-otrokov je predaný inému pánovi, stratíte priateľa? Ak pracujete v odvetví dominovanom mužmi, znamená to, že nikdy nedostanete šancu hovoriť so ženou v pozícii vyššej ako recepčná?
Prečo sa sami nerozhodnúť s kým sa budete stretávať namiesto toho aby vám to určil váš šéf? Verte tomu alebo nie, no na tejto planéte sú miesta, kde sa stretávajú slobodní ľudia. Avšak dávajte si na tých ľudí bez práce pozor – sú to často šialené indivídua!
9. Strata slobody
Na skrotenie človeka do zamestnanca je potrebné vynaložiť veľa úsilia. Prvou vecou, ktorú musíte urobiť, je zlomiť ľudskú dušu nezávislosti. Dobrým spôsobom ako to dosiahnuť je dať im do ruky hrubú príručku vnútrofiremných smerníc plnú nezmyselných pravidiel a regulácii.
To vedie u nového zamestnanca k jeho väčšej poslušnosti a strachu, že každú minútu môže byť potrestaný za niečo, o čom ani len nevie, že spravil zle. Preto zamestnanec dospeje k záveru, že najbezpečnejšie je jednoducho bez otázok poslúchať príkazy svojho pána.
Primiešajte k tomu trochu firemnej politiky a máme čerstvo napečeného duševného otroka.
Ako súčasť ich tréningu poslušnosti sa zamestnanec musí naučiť ako sa správne obliekať, hovoriť, pohybovať sa a tak ďalej. Veď nemôžeme mať zamestnancov, ktorí by samostatne premýšľali, však? To by všetko zruinovalo!
Bože chráň, aby si na svoj stôl položil kvetinu, keď je to proti firemným predpisom! Privolajte ochranku a pošlite Ferka na ďalšie kolo sterilizačného školenia!
Slobodné ľudské bytosti sa samozrejme domnievajú, že takéto pravidlá a regulácie sú nezmyselné. Jediné pravidlo, ktoré potrebujú oni je: „Buď múdry. Buď milý. Rob čo máš rád. Zabávaj sa.“
10. Stať sa zbabelcom
Všimli ste si, že zamestnaní ľudia majú takmer nekonečnú kapacitu rozoberať vnútrofiremné problémy? No v skutočnosti nechcú žiadne riešenia. Jediné o čo im ide je, aby sa mohli vyventilovať a vyhovoriť prečo je to všetko chyba niekoho iného.
Vyzerá to, že získanie zamestnania je nejakým spôsobom zodpovedné za vysávanie slobodnej vôle z ľudí a ich premieňanie na zbabelcov bez chrbtovej kosti. Ak nemôžete svojho šéfa nazvať raz za čas blbcom bez toho, aby ste sa obávali o svoje miesto, potom nie ste viac slobodný. Stali ste sa majetkom vášho pána.
Keď pracujete v spoločnosti zbabelcov po celý deň, nemyslíte si, že sa to nalepí aj na vás? Samozrejme, že nalepí! Je len otázkou času kedy obetujete noblesnejšie vlastnosti vašej ľudskej stránky na oltár strachu: najprv odvaha, potom čestnosť, tak vašu česť a integritu a nakoniec svoju nezávislú vôľu.
Zapredali ste svoju ľudskosť za nič viac než obyčajnú ilúziu. A teraz je vaším najväčším postrachom to, aby ste náhodou neobjavili pravdu, čím ste sa stali.
Je jedno ako veľmi ste bolí ubití k zemi. Nikdy nie je neskoro znovuobjaviť v sebe odvahu. Nikdy!
Tak ako, stále chcete zamestnanie?
Ak ste v súčasnosti dobre spracovaný, dobré vychovaný zamestnanec, vaša najpravdepodobnejšia reakcia bude obrana. To všetko je súčasťou vašej domestifikácie. Uznajte ale, že ak by nič z hore napísaného nebola pravda, potom by ste vôbec nemali mať emocionálnu reakciu. Toto je len pripomenutie si toho, čo už aj tak viete.
Môžete zapierať svoju klietku koľko len chcete. Snáď k tomu všetkému došlo tak postupne, že ste si to nestihli ani len uvedomiť. Podobne ako žaba v hrnci si užíva príjemný teplý kúpeľ.
Ak hocičo z toho vás robí nepríčetným, je to krok správnym smerom. Hnev je vyššia forma vedomia ako apatia. Je to stále lepšie ako ostať paralyzovaným po celý čas. Každá emócia, dokonca aj zmätenie je lepšia ako apatia. Ak pracujete so svojimi pocitmi namiesto ich potláčania, čoskoro sa ocitnete v predsieni odvahy.
A keď sa tak stane, budete mať odhodlanie s vašou situáciou aj niečo urobiť. Začnete žiť ako mocná ľudská bytosť, ktorou vám bolo predurčené byť namiesto skroteného domáceho zvieratka, na ktoré vás vycvičili.
Šťastne nezamestnaný
Čo je teda alternatívou zamestnaniu? Alternatívou je ostať po celý život šťastne nezamestnaný a generovať príjem inými spôsobmi. Uvedomiť si, že príjem zarábate poskytovaním hodnoty, nie času. Nájdite najlepší spôsob, ako by ste ostatným poskytovali najlepšiu hodnotu a pýtajte si za to férovú odmenu.
Najjednoduchšou a najdostupnejšou metódou je rozbehnutie vlastného biznisu. Akúkoľvek prácu by ste inak robili v rámci vášho zamestnania, nájdite spôsob ako poskytovať to isté priamo tým, ktorí z toho budú najviac profitovať.
Rozbehnutie podnikania si vyžaduje trocha viac úsilia, no vaša sloboda je tejto počiatočnej investícii času a energie skutočne hodná. Potom si budete môcť dovoliť kúpiť vlastné lentilky za pár drobných.
Jedna z najväčších obáv, ktorej budete čeliť je to, že nemáte žiadnu reálnu hodnotu, ktorú by ste mohli ponúknuť ostatným. Alebo že rola zamestnanca a byť platení od hodiny je to najlepšie, čo dokážete robiť. Prípadne, že nie ste až tak cenným.
Takýto spôsob myslenia je súčasťou vášho doterajšieho výcviku. Je to však absolútny nezmysel!
Postupne, ako začnete zo seba zhadzovať doterajšie vymývanie mozgu, súčasne s tým začnete zisťovať, že máte schopnosť poskytnúť ohromnú hodnotu iným. A že ľudia vám za to aj radi zaplatia. Existuje len jedná vec, ktorá vám bráni vidieť pravdu – strach.
Všetko, čo potrebujete urobiť je nájsť odvahu byť sami sebou. Vaša skutočná hodnota je ukrytá v tom čím ste a nie v tom čo robíte. Jediná vec, ktorú potrebujete urobiť je odhaliť sa svetu. Bolo vám nahovorených kopec klamstiev o tom, prečo niečo nemôžete robiť. Nebudete však nikdy poznať skutočné šťastie a naplnenie dovtedy, kým neprivoláte odvahu na urobenie toho prvého kroku.
Nabudúce, keď vám niekto povie „Nájdi si prácu“, odporúčam vám reagovať podobne ako Curly: „Nie, prosím…toto nie! Hocičo, len toto nie!“ Potom na neho žmurknite očami.
V hĺbke vašej duše už viete, že zamestnať sa nie je to, čo naozaj chcete. Preto nedovoľte nikomu vám nahovoriť niečo iné. Naučte sa dôverovať svojmu vnútornému hlasu aj vtedy, keď celý svet vám hovorí ako sa strašne mýlite. O mnoho rokov sa spätne obzriete a uvedomíte si, že to bolo najlepšie rozhodnutie, aké ste kedy urobili.
Zdroj: stevepavlina.com
Dobry den 🙂
dakujem Vam za super motivujuci, ci oci otvarajuci clanok. Tento je prvy, ktory som od Vas citala a urcite sa pustim aj do ostatnych. Prave sa nachadzam v situacii, ked som nezamestnana a hladam si pracu… ktoru v podstate ani nechcem, len hlavne rodina do mna stale huci, ako som prizivnik spolocnosti, nikdy nic v zivote nebudem mat, nic nedokazem atd. Najhorsie je, ze uz som im uverila, chcela by som aby na mna mohli byt hrdí, ale chcem zaroven, robit to, co ma bavi a nie niekde stat 8 ci 12 hodin za pasom na 3 smeny. Lenze napriek tomu, ze by som chcela svoj zivot zit inak ako napr. moji rodicia, aj tak uz mam v sebe naockovane to, ze mozem byt iba otrok, ze dokazem iba robit to, co mi niekto ukaze a prikaze a opakovat to stale dokola, lebo aj tak sama na nic viac nemam. Je mi z toho smutno, citim sa totalne nezrela na zivot v takomto svete a vobec v buducnosti priviest aj moje deti do takehoto sveta…
ešte dobre, že nie každý žije vo Vašej utópii… som rád, že niekto chodí do práce a preto si môžem kúpiť každý deň jedlo od pekára, mäsiara… , sem tam si kúpim oblečenie od krajčíra atď.
keby nikto nechcel byť zamestnaný ako by sme dopadli?
Ste nepochopili zmysel článku – ten nemá nič proti mäsiarom, krajčírom alebo pekárom. Ide o formu a spôsob, akým človek pracuje. Či pre seba alebo pre niekoho iného.
Zdravim!
suhlasim s clankom, sama mam niekolko podnikani a podnikam od 19. rokov. Je trefny najma pre ludi, ktori hladaju odpoved na momentalne zmetenu situaciu na trhu a meniaci sa novy svet zarabania penazi. Pre ostatnych bude mierne agresivny, ale to pre kazdeho, komu sa ukaze „ïny svet“, aky maju v hlave. Ponukam vam pomoc. V clanku je vela gramatickych chyb a chyba tam mnozstvo ciarok. Ak by ste chceli, mozem vam ho opravit.
Pravdivy clanok, vadi mi ale neustale urazanie ludi, ktori su zamestnani. Oznacovat niekoho za hlupaka, vlastne vsetkiych, ktori su zamestnani je trosku povrchne, neopovrhoval by som ludmi. A ono to tak v tych vetach na zaciatku znie. Doporucujem trosku pokory a respektu, nevedomost nemusi vzdy znamenat hlupost. Poznam vela neskutocne dobrych orbornikov, ktori ale ne,aju nadanie na biznis, pripadne nemaju odvahu ci disciplinu.Pripadne maju mensie naroky na zivot, su proste skromnejsi, ale stastni. Dovodov moze byt viac. Ale hlupaci rozhodne nie su.
Ludia s vlastnym biznisom (hlavne zivnostnici) tiez zarobia len vtedy ked robia, a prijem je zavisli od toho kolko robia ( o tom, ze su slobodnejsi nepochubujem, ani o tom, ze je na nich kolko z prijmu odvedu). Ak chcu nechat robit inych tak ich najcastejsie zamestnaju a voila, jedni (majitelia) druhych (zamestnanci) zrazu potrebuju. U investorov je to o stupen vyssie ale aj tak su na konci zamestnanci. Tot cashflow kvadrant….
Takze, drzim palce, a radim volit lepsie slova na adresu beznych ludi – zamestnancov.
Ps: nie, nie som urazeny zamestnanec 😉