Mnoho ľudí má veľké sny o tom, ako si vybudujú vlastný biznis a budú sami sebe pánmi. To platí obzvlášť v súčasnej ekonomike, v ktorej malé podniky prekvitajú.
Máte aj vy nápad pre podnikanie, obchod alebo službu, ktorý by ste chceli odštartovať?
Ja som mala vždy veľa nápadov, no vždy ma niečo držalo od ich realizácie. Najčastejšie je to nedostatok vstupného kapitálu.
Ďalším častým dôvodom je pocit, že sa musím sústrediť na svoju súčasnú prácu a ušetriť toľko peňazí, koľko sa len dá a keď budem mať dosť našetrené, potom môžem začať s rozbehom podnikania.
Zdá sa to ako rozumný prístup, však? Tak potom prečo ešte stále nepracujem pre seba?
Preto, lebo nepodstupujem riziko.
Na to, aby som zbohatla, musím byť sama sebe pánom. No a na to, aby som sa osamostatnila, musím podstúpiť riziko, vyjsť von z ulity a začať pracovať pre seba.
Dva príklady ľudí, ktorí zariskovali a oplatilo sa im to
Bill Gates, zakladateľ Microsoftu, nedokončil vysokú školu, lebo začal pracovať vo svojej softwarovej firme.
Bol na vysokej škole a učil sa technológie bez konkrétneho študijného alebo kariérneho plánu, až pokým ho nezlanáril priateľ, ktorý s nim chcel otvoriť spoločný biznis.
No a potom… zrejme už poznáte ten zvyšok.
Viete o tom preto, lebo sa z neho stal jeden z najbohatších a najúspešnejších ľudí na svete. A to všetko len preto, že sa odhodlal zariskovať.
Zanechal štúdium na jednej z najlepších univerzít na svete, aby naštartoval vlastný biznis a dnes vidíte, ako sa mu to vyplatilo!
Amanda Hockingová písala novely vo svojom voľnom čase. V roku 2010 ich mala napísaných už 17.
Namiesto toho, aby tieto novely nechávala ležať na svojom hard disku, rozhodla sa ich publikovať sama bez vydavateľstva ako e-knihy.
V priebehu roka predala vyše milión kópii deviatich kníh a zarobila vyše 2 milióny dolárov. Niečo také bolo dovtedy pre samo-publikujúceho autora nevídané!
V priemere predala 9000 kníh za deň, čo upútalo pozornosť veľkého publikačného domu, ktorý s ňou následne podpísal zmluvu.
A opäť – toto všetko sa stalo iba preto, že sa rozhodla podstúpiť riziko a ísť so svojím písaním na trh.
Celkom inšpirujúce, že? Ak aj vy chcete dosiahnuť takýto úspech, mali by ste sa vyvarovať nasledovným 4 pascám.
1) Stanete sa príliš pohodlnými na podstupovanie rizík
Mojim hlavným problémom je, že mám zamestnanie, čo znamená, že mám príjem. Dokážem platiť svoje účty. Na konci mesiaca mi vždy ostane trocha pre úspory.
Je to veľmi pohodlné a nepotrebujem na tom nič meniť. Čo znamená, že som doteraz ani nič nezmenila.
Mali by ste preto prinútiť urobiť zmenu vo vašom pohodlnom živote.
Ak by som prišla o prácu, nemala by som na výber – musela by som začať s rozbiehaním svojho sna, aby som znova mala príjem.
Urobte niečo, čo zatrasie s vašim životom. Uvidíte, ako jedná zmena bude tlačiť na ďalšiu, až napokon sa zmení všetko.
2) Budujete niekoho iný majetok
Keď pracujete pre niekoho iného, pomáhate im. To je v poriadku, pokiaľ veríte v poslanie vašej práce a úplne vám postačuje ako-tak sa pretĺcť životom.
Ak však chcete byť bohatí, len si týmto prístupom ubližujete. Každý týždeň trávite v práci minimálne 40 hodín a svoju energiu míňate pre niekoho iného.
Chcete toto robiť celý svoj život?
Predstavte si, keby ste mali 40 hodín každý týždeň pre prácu na niečom vlastnom. Je to veľa času, však?
Keď sa vám už raz podarí prekonať pohodlnú kariérnu cestu, budete mať týchto 40 hodín pre vlastnú potrebu a pre tvorbu vlastného majetku. Všetko, čo vložíte do seba a svojho podnikania sa vám vráti.
Peniaze, ktoré miniete na vlastný biznis sa môžu odpočítať z daňového základu. A tiež každý príjem bude celý váš.
3) Čas je cennejší ako peniaze
Peniaze je niečo, čo si dokážete ušetriť, niečo, čoho môžete získať viac (ak viete ako).
Avšak čas je letmý.
Nikdy nebudete schopní získať čas, ktorý ste už minuli. A ako som už uviedla, keď strávite čas prácou pre niekoho iného, nedokážete ho využiť pre seba.
Samozrejme, keď pracujete v zamestnaní, zarábate peniaze. Čo sa však stane, ak ukončíte svoje úlohy pred obedom? Môžete ísť na poobedie domov? To v žiadnom prípade. Zvyšok dňa musíte stráviť svoj v práci nič nerobením.
V dnešnej dobe mnohí, hlavne kancelárski zamestnanci, pracujú oveľa viac ako 40 hodín týždenne, no nadčasy sa im nepreplácajú.
Zamestnávateľ diktuje váš rozvrh hodín, kedy môžete odísť z práce skôr či ostať dlhšie a tiež vám určuje, kedy si môžete vziať dovolenku.
Keď pracujete pre seba, pracujete možno ťažšie, no pracujete pre seba, ste pánmi svojho času.
4) Ste príliš zameraní na šetrenie pre horšie časy
Šetrenie je múdra vec. Všetci sme sa od malička učili, že je to zmysluplné. Avšak šetrenie peňazí vám nepomáha zarábať peniaze.
Vynechaním kávy v kaviarni a robením si vlastnej síce ušetríte nejaké to Euro, no pomohlo vám to zarobiť nejaké nové Euro?
Ak áno, potom chcem váš kávovar!
V zamestnaní zarábate iba fixný plat a časť z neho si ukladáte bokom. Namiesto šetrenia ich investujte do svojho biznisu!
Alebo, ak ešte nie ste na to pripravení, investujte do akcií a sledujte, ako vaše peniaze rastú.
Záver
Áno, je ťažké niečo rozbehnúť, no musíte sa o to aspoň pokúsiť.
Možno to nezačne rásť okamžite, to však neznamená, že ste neuspeli. Buďte trpezliví, doprajte vášmu biznisu nájsť si svoje miestečko a zameriavajte sa na veci, ktoré mu pomôžu rásť.
Nečakajte, že sa všetko stane naraz a tiež sa nenechajte odradiť. Vy to dokážete!
Zdroj: 4 Reasons Why Working For Someone Else Won’t Get You Rich
Pridaj komentár